Ursula von der Leyen múlt héten belengette, hogy az USA kihagyásával szervezné újjá az utóbbi években béna kacsává váló Kereskedelmi Világszervezetet. Jó eséllyel ez a terv azonban inkább egy Donald Trump-nak címzett fenyegetés arra az esetre, ha az amerikai elnök ragaszkodna szigorához a kereskedelmi egyezkedéseken az EU-val. A megállapodás határideje ugyanis ugyanis a nyakunkon: július 9.
Vészesen közeledik az USA és az EU közötti vámfegyverszünet július 9-i vége. A feleknek már csak kevesebb mint két hete van nyélbe ütni egy tartós megállapodást, de egyelőre nem úgy tűnik, hogy ez sikerülni fog – írja elemzésében a hvg.hu.
Egyértelmű az üzenetünk a mai nap után, készen állunk megegyezni. […] Ugyanakkor arra a lehetőségre is felkészülünk, ha nem születik elfogadható megállapodás. Meg fogjuk védeni az európai érdekeket, ha szükséges
– nyilatkozta Ursula von der Leyen a csütörtöki EU-csúcsot követően. Az Európai Bizottság elnöke kifejtette, mi volna a B-opció az EU számára, ha a megállapodást nem ütik nyélbe. A lassan már egyöntetűen működésképtelennek kezelt Kereskedelmi Világszervezet (WTO) helyére egy új nemzetközi szervezetet hívnának életre a világkereskedelem igazgatására.
Az EU 27 tagállamán túl a Transz-csendes-óceáni Partnerség (CPTPP) 12 országa is társulna, kirekesztve belőle az Egyesült Államokat.
Mióta 2019-ben az Egyesült Államok akadályozza a WTO fellebbezési testülete működését, azóta vált lényegében hasznavehetetlenné az együttműködés – emlékeztet a lap -, a tagállamok ugyanis hiába panaszolják be azóta egy társuk szabálytalannak tartott kereskedelmi gyakorlatát, annak nem lesz folyománya.
A WTO szabályai éppen elsősorban a vámokra vonatkoznak, amelynek központi sorvezetője az, hogy bárki bármilyen vámot kivethet egy adott termékre, ha azt egyetemesen, az összes országra vonatkozóan teszi meg – legfeljebb a vámuniók megléte okozhat kivételt.
A globális vámszintektől lefelé el lehet(ett) térni, felfelé azonban csak kivételes esetekben.
Az utóbbi típust nevezik büntetővámoknak, és arra akkor volt valaha csak lehetőség, amikor egy ország megsértette a WTO szabályait. Valaha például azzal vezetett be csak a kínai elektromos autókra 35 százalékos vámot az EU, mert az ottani előállítók tiltott állami támogatáshoz férnek hozzá, amellyel torzítják a versenyt.
Donald Trump vámparédája alapjain megy szembe a WTO irányelveivel, amit tetéz az is, hogy az egyes bejelentett vámtarifák finoman szólva sem bizonyulnak tartósaknak. Jellemző példa az EU esete, amely ellen
először 20 %-os lett belengetve, amely aztán néhány kivételtől eltekintve 10 %-ra módosult, de asztalra került az 50 %-is. Ez utóbbi terv lett felfüggesztve július 9-éig.
A kontinentális szövetség egyszerre vetett fel ellenintézkedéseket, de a megoldást kereső ellenjavaslatokat is.
Gondolhatunk úgy erre, mint a WTO újratervezésének kezdetére, hogy megmutassuk a világnak, hogy lehetséges a számos ország közötti, szabályokra alapozott szabadkereskedelem
– vallotta meg von der Leyen, utalva a CPTPP esetleges csatlakozására. Az utóbbi szövetség 2016-ban kezdett testet ölteni, valaha az USA-val együtt, de amint Donald Trump megkezdte első ciklusát, azonnal kiszakította a formálódó együttműködésből. 2018-ban alakult meg aztán TPP (Trans-Pacific Partnership) néven, amelyben az Egyesült Államok helyét Japán volt hivatott átvenni. A közben átalakult szervezetet, amely mára a CPTPP névre hallgat, a következő országok alkotják: Ausztrália, Brunei, Chile, Egyesült Királyság, Japán, Kanada, Malajzia, Mexikó, Peru, Szingapúr, Új-Zéland és Vietnám.
A főbiztos arról beszélt, hogy az EU és a CPTPP összefogva komoly erőt képvisel ugyan, de esélyes, hogy ez az USA-t kihagyni szándékozó együttműködés inkább számít fenyegetésnek, mint megvalósítani kívánt tervnek. Maga az EU vezetői is megosztottak a kérdésben. Bár Friedrich Merz német kancellár is sürgetné a WTO leváltását, az USA-val inkább egy gyors és egyszerű megállapodás híve. Emmanuel Macron viszont nem akar soron kívüli egyezséget az Egyesült Államokkal, amely akár ronthatná is az EU pozícióját más szereplőkkel szemben. A francia elnök leszögezte azt is, hogy a lehető legalacsonyabb vámot tartja a legjobbnak.
Donald Trumpra azonban nem csak az EU-val való egyezkedés vár július 9-éig, hanem több ázsiai országgal is.
Vagy folyamatban van Kanadával is, amelynek állásáról a fintrend.hu-n is beszámoltunk. Egyetlen megállapodás már nem sürgeti, az Egyesült Királysággal ugyanis azt sikerült tető alá hozni. Ami ráadásul az esetleges EU-CPTPP összefogás esélyeit is rontja.
A legfontosabb vitarendezés is Trump háta mögött van már: a megállapodás Kínával, legalábbis ideiglenesen letették a piaci, kereskedelmi fegyvereket a vámháborúban. Miközben az az EU-ra még vár. A kínai elektromos autókra kivetett büntetővámok továbbra is érvényben vannak, amely megszüntetéséhez köti a távol-keleti ország a saját büntetővámjainak visszavonását a szeszes italokra.
A kiemelt kép forrása: a WTO Facebook-oldala