Nem történt csoportos leépítés a CATL-nél, és nem szerepel a tervek között a hazai munkaerő csökkentése – állítja a kínai gyár magyarországi központja. Nyolc jelenlegi és volt alkalmazottjuk személyes beszámolójával kerülnek ezáltal szembe.
A Contemporary Amperex Technology Hungary Kft. (CATL Debrecen) állásfoglalása szerint, amit az MTI-nek küldött, a CATL magyarországi működéséről szóló sajtóhírekkel ellentétben a vállalatnál nem történt csoportos létszámleépítés, és ilyen intézkedés a jövőben sem szerepel a tervek között.
A cég továbbra is elkötelezett a hazai munkaerő foglalkoztatása mellett, és mindent megtesz annak érdekében, hogy a gyártási folyamatokat a lehető legtöbb magyar munkavállalóval valósítsa meg.
A debreceni csapat valójában nem csökkent, hanem nőtt, létszáma nemrég meghaladta a 800-at, és a bővülés várhatóan az év második felében is folytatódik
– ismertették. A CATL szerint a félreértések hátterében legfeljebb az állhat, hogy a gyártás elindítását megelőző technológiai és szervezeti felkészülés során ideiglenesen kínai szakemberek érkeznek Debrecenbe. Az ő feladatuk a tudás átadása és a betanítás támogatása, éppen annak érdekében, hogy a lehető legtöbb pozíciót hosszú távon magyar munkavállalók tölthessék be. Ez a cél közös érdeke Debrecennek, a régiónak és a CATL-nek is – hangsúlyozták.
„A beruházás ütemterv szerint halad, a CATL pedig változatlanul elkötelezett debreceni beruházása mellett, és teljes erővel azon dolgozik, hogy legnagyobb európai gyára hosszú távon is a vállalat és Magyarország közös sikertörténetévé váljon„
– fogalmaztak a közleményben. A közleményben arra a Telexen tegnap megjelent hírre unalhatnak, amelyben arról számoltak be, hogy 150-200 dolgozójának is felmondott a gyáraz elmúlt hetekben. A lap értesülései szerint elsősorban a magyar munkavállalók kaptak készhez felmondólevelet, miközben sokan már stabil karriert adtak fel, és költöztek a CATL ajánlatára akár a kecskeméti Mercedes vagy a gödi Samsung kötelékéből. De olyanok is voltak a Telex információi szerint, akik külföldről, Svédországból vagy Belgiumban csábított hazai a kínai akkumulátorgyár.
Szinte egymásnak adtuk a kilincset az elbocsátás napján, és szörnyű volt látni ahogy az emberek papírokkal ácsorogtak a folyosón, illetve adták le a dolgaikat a HR-osztályra. Olyan gyorsan kellett távoznunk, hogy majdnem hogy kidobtak minket a területről. Voltak, akik aznap busszal érkeztek dolgozni, és mivel csak délután indult a járat hazafelé, láttuk, hogy sokáig ott üldögéltek a recepción meggyötört arccal, valami fuvarra várva. Óriási volt bent a pánik, hogy ki lesz a következő
– nyilatkozta a lap egyik informátora az állítólag meg sem történt váratlan létszámleépítésről. A Telex ráadásul kezdetben még csak 50-100 fős elbocsátásról hallatt, aztán szerdai cikkük megjelenése után tájékoztatták őket érintettek, hogy ennél nagyobb, akár 150-200 fősről is beszélhetünk.
Milyen okok állhatnak a leépítések mögött?
A lap többféle lehetséges okról is értesült.
- Akadt aki azt mondta, hogy a magyar munkamorállal és teljesítménnyel nem elégedett a CATL kínai központja – ennek azonban ellentmond az, hogy a német CATL gyárban sokkal többet keresnek a német alkalmazottak, és nem teljesítenek nálunk jobban.
- Mások szerint Trump vámháborúja játszhat közre a hirtelen fordulatban, akár úgy is, hogy egy amiatt leállított kínai gyárból menekítik át ide a dolgozókat.
- De van olyan vélemény is, amely szerint a debreceni komplexum első szakasza (összesen három ütemet terveztek) jóval több költséget emésztett fel, és a toborzás is sokkal nyögvenyelősebben halladt a tervezettnél.
A Telex megkereste a Külgazdasági és Külügyminisztériumot, de Debrecen város vezetését is, de érdemi választ nem kaptak, bár értesüléseik szerint Papp László polgármester a leépítésekről folyamatosan tárgyal a gyárral, és eléggé bosszús a fejlemények miatt. Bár megkeresték a szóban forgó gyárat is, csak a csütörtöki nap folyamán válaszoltak, és nem is közvetlenül, hanem az idézett közlemény formájában. Bár a CATL cáfolja a Telex értesülését, a lap leszögezi, hogy nyolc jelenlegi és volt alkalmazottal beszéltek a történtekről, és leszögezték azt is, hogy a közlemény nem cáfolja a leépítések tényét, ráadásul a próbaidősök menesztését sem, mert az utóbbiak nem számítanak bele a csoportos létszámleépítés kategóriájába.
A kiemelt kép forrása: a CATL Debrecen Facebook-oldala