A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) tagországaiban a fogyasztói árak éves átlagos növekedése 4 százalékra, 2021 júliusa óta a legkisebb ütemre lassult idén májusban az áprilisi 4,2 százalékról.
Májusban az OECD 38 országa közül tizenötben lassult az áremelkedés üteme, így Törökországban és Hollandiában, kilencben pedig 0,5 százalékponttal vagy még annál is nagyobb mértéken gyorsult, különösen Csehországban, Görögországban, Mexikóban és Norvégiában, míg tizennégy országban az áremelkedés üteme gyakorlatilag változatlan maradt – áll a párizsi székhelyű szervezet honlapján, az MTI tájékoztatása szerint.
A legmagasabb inflációt Törökországban mérték 35,49 százalékkal, a legalacsonyabbat,
1 százaléknál kisebbet Finnországban, Franciaországban és Svédországban. Eközben 0,1 százalékos deflációt regisztráltak Costa Ricában és Svájcban.
Az OECD-ben az élelmiszerárak 4,6 százalékkal emelkedtek májusban éves összevetésben az áprilisi 4,5 százalék után.
Az energiaárak csökkenése 0,3 százalékra gyorsult az áprilisi 0,2 százalékról. Az élelmiszer- és energiaárak nélküli, úgynevezett maginfláció 4,4 százalék volt májusban az előző havi 4,6 százalék után.
Az OECD-ben tavaly 5,2 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak a 2023-as 6,8 százalékot követően. Az élelmiszerárak emelkedése 4,6 százalékra lassult az egy évvel korábbi 10,4 százalékról. Az energiaárak tavaly 0,6 százalékkal nőttek a 2023-as 0,9 százalék csökkenést követően. A maginfláció 5,7 százalék volt 2024-ben az előző évi 7 százalék után.
Ahogy arról a fintrend.hu-n is beszámoltunk, a magyar májusi inflációs adat 4,4 százalékos volt, amely így alig magasabb az OECD átlagnál, míg az Unión belül dobogósnak bizonyult. A júniusi adat jövő héten érkezik majd.